راهنمای خرید پهپاد سمپاش ایرانی و مونتاژی

1610 بازدید
راهنمای خرید پهپاد سمپاش ایرانی و مونتاژی

پهپاد سمپاش ایرانی و مونتاژی

با تحریم پهپادهای سمپاش جدید شرکت DJI در ایران، شرکت های ایرانی در تولید و مونتاژ پهپادهای سمپاش فعال شده اند. پهپادهایی که با مونتاژ قطعات و زیر سیستم های شرکت های چینی در ایران تولید می شود. در این مقاله در خصوص قطعات و زیر سیستم های این پهپادها صحبت می کنیم.

بدنه پهپادهای سمپاش ایرانی یا مونتاژی

در میان پهپادهای سمپاش ایرانی معمولا دو دسته بدنه یا فریم دیده می شود. بدنه اول یک بدنه تمام یک تکه کامپوزیتی ساخته شده از لایه چینی الیاف شیشه و رزین به صورت دستی است و دسته دوم نیز پهپادهای ایرانی و مونتاژی ست که با بدنه های آماده تولید شده توسط شرکت های چینی مونتاژ و ساخته می شود.

آشنایی با شرکت EFT

EFT یک شرکت چینی تولیدکننده بدنه و فریم مولتی روتور و پهپادهای سایز بزرگ و کشاورزی ست. بدنه های تولیدی این شرکت کیفیت مطلوبی در بازار این حوزه دارد به همین دلیل شرکت های بسیاری در جهان، محصولات تولیدی خود را با این بدنه مونتاژ می کنند. در ایران نیز شرکت های سازنده پهپاد ایرانی و مونتاژی با این بدنه پهپاد خود را مونتاژ می کنند.

پروژه مشترک EFT و JIYI در تولید پهپادهای سمپاش سری Z

همان طوری که گفتیم EFT یک شرکت تولیدکننده بدنه و فریم مولتی روتور است. شرکت JIYI نیز یک شرکت تولیدکننده سیستم های کنترل پرواز است. در ادامه در خصوص شرکت JIYI و تولیدات آن صحبت می کنیم. به تازگی این دو شرکت در یک پروژه مشترک از دو پهپاد به نام های Z30 و Z50 رونمایی کرده اند. این دو شرکت به صورت رسمی با تولید این دو پهپاد به جمع تولیدکنندگان پهپاد سمپاش نیز وارد شده اند.

اطلاعات کامل در خصوص پهپاد سمپاش Z30 و Z50

چرا بدنه EFT در حوزه پهپادهای سمپاش محبوب است؟

یکی از مهمترین خصوصیات این بدنه، ماژولار بودن یا قطعه به قطعه بودن آن است. کلیه اجزای بدنه با اتصالات غیر دائم پیچی به یکدیگر متصل می شود. این سبک طراحی امروزه در بسیاری از پهپادهای کشاورزی به روز دنیا استفاده می شود. یکی دیگر از ویژگی های این بدنه، کیفیت ساخت بالای آن است.

چرا وجود بدنه ماژولار و قطعه به قطعه در پهپادهای سمپاش لازم و حیاتی است؟

پهپادهای سمپاش در نقاط مختلف جهان توسط مردم و کشاورزان برای سمپاشی و محلول پاشی استفاده می شود. احتمال بروز مشکل در این پهپادها وجود دارد. بدنه های ماژولار و قطعه به قطعه به راحتی توسط صاحبان پهپاد قابلیت باز شدن و تعویض سریع، کم هزینه و … را دارند. در صورتی که یکی از بازوهای پهپاد شما دچار مشکل شود، کافیست چند پیچ باز شود و به راحتی بازوهای جدید که یک قطعه مجزاست تعویض شود. کشاورزان و دارندگان دستگاه به راحتی تنها با خرید همان قطعه بر روی زمین کشاورزی در کمترین زمان ممکن می توانند این تعویض و تعمیر را انجام دهند. در صورتی که پهپاد شما از یک ساختار یک تکه تشکیل شده باشد، شما باید حتما برای تعمیر پهپاد خود به شرکت فروشنده مراجعه کنید.

پهپاد سمپاش Foxtech GAIA 160
پهپاد سمپاش Foxtech GAIA 160

* بدنه های ثابت و یک تکه پهپادهای سمپاش

تصویر بالا یک نمونه پهپاد سمپاش با بدنه کامپوزیتی یک تکه ساخته شده از لایه چینی الیاف شیشه و رزین است. بدیهی است به دلیل فرآیند تولید یک تکه این بدنه، در صورتی که به هر دلیلی بدنه این پهپاد دچار ضربه و در نتیجه شکستگی شود تعمیرات آن سخت، هزینه بر و زمان بر است. شخص استفاده کننده از این پهپاد باید حتما پهپاد خود را به شرکت فروشنده منتقل نماید تا شرکت تعمیرات را بر روی این پهپاد انجام دهد.

بدنه فریم EFT G610 پهپاد سمپاش
بدنه فریم EFT G620 پهپاد سمپاش

* بدنه ماژولار و قطعه به قطعه در پهپادهای سمپاش

از سوی دیگر این بدنه را ببینید، این بدنه محصول همان شرکت EFT است. کاملا ماژولار و قطعه به قطعه که با اتصالات غیر دائم پیچی به یکدیگر متصل شده و در نهایت این بدنه ساخته شده است. در طول زمانی که از پهپادهای سمپاش با بدنه ماژولار EFT استفاده می کنید در صورت بروز مشکل می توانید هر یک از قطعات را سریعا سفارش دهید و خودتان تعویض آن را انجام دهید. همچنین می توانید از خدمات تعمیر در محل نیز استفاده نمایید. تعمیرات پهپادی که با این بدنه ساخته می شود به مراتب آسان تر، سریع تر و کم هزینه تر است.

محل قرارگیری مخزن و تانک پهپادهای سمپاش

سال 2015 میلادی اولین تولیدات شرکت بزرگ DJI به نام پهپاد سمپاش AGRAS MG1 با بدنه های قدیمی با مخزن های ثابت در قسمت زیرین وارد بازار شد. خیلی سریع بدنه پهپادهای سمپاش تغییر کرد و به حالت بدنه های امروزی تبدیل شد. در بدنه های جدید مخزن از قسمت بالا به صورت کشویی به راحتی بیرون کشیده می شود. تصویر زیر را ببینید.

پهپاد سمپاش 10 لیتری dji mg1
پهپاد سمپاش 10 لیتری DJI MG1

* مخزن ثابت و قدیمی در پهپادهای سمپاش

در تصویر بالا نگاه کنید، مخزن در قسمت زیرین به صورت ثابت نصب شده است. در این نوع پهپادها امکان جداسازی مخزن سخت و پیچیده است. در طول کار با دستگاه نیاز دارید، مخزن را به راحتی باز کنید، آن را شستشو دهید و در نهایت در جای خود قرار دهید. بدنه پهپادها به شکلی که در تصویر می بینید، زمان زیادی است که منسوخ شده و در حوزه پهپاد کشاورزی استفاده نمی شود.

پهپاد سمپاش EFT G620 برای محلول پاشی و کشاورزی
پهپاد کشاورزی با بدنه EFT G620 برای سمپاشی

* مخزن کشویی در بدنه های جدید پهپادهای سمپاش

این بدنه را نگاه کنید، در حال حاضر کلیه پهپادهای به روز دنیا با این سبک طراحی، تولید می شوند. مخزن از قسمت بالا از طریق دسته ای که در تصویر می بینید به بالا کشیده می شود و بیرون می آید. در این نوع پهپادها، مخزن قسمتی از بدنه است. همچنین دیگر باتری همانند پهپادهای قدیمی ما بین مخزن و بدنه قرار نمی گیرد. باتری نیز مثل مخزن در پشت مخزن به صورت کشویی در فریم یا بدنه قرار می گیرد.

تا اینجا دو خصوصیت مهم در پهپادهای سمپاش را مورد بررسی قرار دادیم:

1. بهتر است پهپادهایی که دارای بدنه ماژولار و قطعه به قطعه هستند را برای خرید انتخاب کنیم به دلیل اینکه در طول زمان استفاده از این پهپاد، در صورت بروز مشکل و نیاز به تعمیرات، به راحتی، با کمترین هزینه و در زمان کم توسط خود فرد با خرید همان قطعه قابل تعمیر هستند.

2. پهپادهایی را انتخاب کنیم که دارای بدنه جدید با قابلیت نصب مخزن کشویی هستند. در این پهپادها مخزن به راحتی از قسمت بالا بیرون آمده و در جای خود قرار می گیرد. در این پهپادها به راحتی می توان مخزن را شست و حتی می توان یک مخزن اضافه خریداری کرد و زمانی که محلول به پایان می رسد، مخزن اضافه پر را سریعا با مخزن خالی جایجا کرد.

به چه پهپادهایی، پهپادهای چند منظوره کشاورزی می گویند؟

اگر برای خرید یک پهپاد سمپاش به شرکت های فروشنده تماس بگیرید، قطعا از این دست جملات را خواهید شنید: پهپاد ما چند کاربره است. پهپاد ما قابلیت تبدیل به بذرپاش، جامدپاش و کودپاش را دارد. با این پهپاد می توانید علاوه بر سمپاشی، بذرپاشی نیز انجام دهید.

بله. این ها برخی از جملاتی است که فروشندگان به شما می گویند. اما به واقع به چه پهپادی، پهپاد چند منظوره گفته می شود؟ هر پهپادی که مخزن آن از قسمت بالا به صورت کشویی خارج شود به راحتی با قراردادن یک مخزن یا ماژول بذرپاشی، گرده افشانی و … تبدیل به آن کاربری خواهد شد و تنها پهپادهایی قابلیت چند منظوره شدن را دارند که ساختار آن جدید باشد یعنی مخزن کشویی از قسمت فوقانی داشته باشند. پهپادهایی با بدنه قدیمی که مخزن در قسمت زیر نصب شده است پهپادهای تک کاربری و فقط سمپاش هستند.

Spreading System for G630 پهپاد سمپاش
Spreading System ماژول پذرپاشی پهپاد سمپاش

تصویر بالا را نگاه کنید، مخزن محلول به راحتی از قسمت بالا بیرون آمده و یک مخزن یا ماژول به نام Spreading System یا بذرپاش دقیقا هم قالب همان مخزن محلول بر روی پهپاد به صورت سریع و کشویی نصب شده است. پهپاد در این حالت تبدیل به بذرپاش شده است. مخزن Spreading System یا بذرپاش دارای یک دیسک با موتور چرخشی یا دورانی ست که دانه های بذر را در شعاع مشخصی به صورت منظم پخش می کند.

موتور پهپادهای سمپاش ایرانی و مونتاژی

موتور پهپادهای سمپاش از نوع براشلس است. معمولا موتورهای پهپاد سمپاش دارای ساختار یک تکه و آماده شامل موتور، اسپیدکنترل، ملخ و دسته موتور هستند که به صورت یکپارچه خریداری شده و بر روی بدنه نصب می شوند.

موتور پهپاد سمپاش شرکت Hobbywing مدل های X6 و X8 و X9 و X9 PLUS
موتور پهپاد سمپاش شرکت Hobbywing مدل های X6 و X8 و X9 و X9 PLUS

یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده موتور در جهان شرکت Hobbywing است. این شرکت دارای ساختارهای آماده موتور، اسپید، ملخ و دسته موتور است. موتورهای این شرکت در تمام محصولات تولیدی و مونتاژی در ایران نصب می گردد.

موتور X6 Hobbywing برای پهپادهای 6 موتوره 10 لیتری است.
موتور X8 Hobbywing برای پهپادهای 6 موتوره 15 لیتری است.
موتور X9 Hobbywing برای پهپادهای 6 موتوره 20 لیتری است.
موتور X9 Plus Hobbywing برای پهپادهای 6 موتوره 30 لیتری است.

فلایت کنترل یا کنترل پرواز پهپادهای سمپاش

JIYI یک کمپانی بزرگ و نام آشنا در تولید فلایت کنترل یا سیستم کنترل پرواز برای مولتی روتورها است. یکی از جدیدترین فلایت کنترل های این شرکت که مخصوص پهپادهای سمپاش است K++V2 نام دارد. تمامی پهپادهای سمپاش تولیدی و مونتاژی در ایران از این فلایت کنترل استفاده می کنند. در تصویر زیر بخش های مختلف این فلایت کنترل را بررسی کرده ایم.

فلایت کنترل سیستم کنترل پرواز پهپاد سمپاش K++v2 JIYI
فلایت کنترل سیستم کنترل پرواز پهپاد سمپاش JIYI K++V2

تصویر شماره (9) را ببینید. فلایت کنترل در داخل این باکس و جعبه مشکی به فروش میرسد. همان طور که می بینید نام فلایت کنترل K++V2 است. V2 به معنای ورژن 2 است. این فلایت کنترل محصول شرکت JIYI است.

فلایت کنترل چیست؟

فلایت کنترل یا سیستم کنترل پرواز در واقع مغز یک پهپاد است که بر کلیه دستورات کنترلی پهپاد نظارت کرده و تمام آنها را تجزیه و تحلیل می کند. با وجود این قطعه ایمنی و پروازی مطمئن برای پهپاد به ارمغان می آید. با مشاهده تصویر شماره (4)، قطعه فلایت کنترل را خواهید دید، کلیه سیم های فرامین از موتورها و اسپیدکنترل به این قطعه یعنی کنترل پرواز متصل می شود. یکی از قطعات و اجزای اصلی فلایت کنترل IMU نام دارد. IMU شامل سنسورهای مختلف اندازه گیری gyroscope و accelerometer و geomagnetic و barometer است. 

اتوپایلوت

اگر پرواز یک پهپاد یا مولتی روتور را تجربه کرده باشید می بینید که پهپاد در زمانی که پرواز می کند، بدون اینکه شما هدایتی بر روی آن داشته باشید به صورت خودکار پایدار و هاور و کاملا safe و مطمئن است. این قابلیت به کمک کنترل پرواز و سنسورهای متصل به آن به ارمغان می آید. 

آشنایی با قطعات مختلف سیستم کنترل پرواز پهپاد سمپاش

قطعه شماره (1) PMU نام دارد مخفف Power Management Unit این قطعه وظیفه برق رسانی به سیستم کنترل پرواز و دیگر ماژول های آن را بر عهده دارد. PMU به برد تقسیم ولتاژ پهپاد نصب می شود.
قطعه شماره (2) Can Hub نام دارد این قطعه در واقع یک قطعه واسط است که ماژول های مختلف به آن نصب شده و این قطعه به صورت مستقیم به فلایت کنترل نصب می شود.
قطعه شماره (3) LED نام دارد ال ای دی وضعیت پهپاد را با روشن شدن رنگ های مختلفی اطلاع رسانی می کند.
قطعه شماره (4) همان کنترل پرواز و مغز یک پهپاد است.
قطعه شماره (5) سنسور یا رادار تنظیم ارتفاع است. زمین های کشاورزی دارای پستی و بلندی هستند. اگر این قطعه بر روی پهپاد نصب باشد پهپاد به کمک این قطعه ارتفاع خود را همیشه حفظ می کند. برای مثال اگر تنظیم کرده باشیم که پهپاد در طول سمپاشی با سطح گیاه 2 متر فاصله داشته باشد، این قطعه این ارتفاع را همیشه کنترل و تصحیح می کند.
قطعه شماره (5) و (6) که در کنار هم هستند سنسورهای موانع سنج جلو و عقب هستند. اگر این قطعات بر روی پهپاد نصب باشند، پهپاد می تواند از قسمت های جلو و عقب در طول حرکت بر روی مسیر برای سمپاشی، موانع را شناسایی کند و بایستد.
قطعه شماره (7) جی پی اس پهپاد است که وظیفه موقیت یابی را بر عهده دارد.
قطعه شماره (8) فلومتر پهپاد است که تنظیم کننده مقدار و جریان پاشش است. برای مثال اگر شما قبل از عملیات سمپاشی تنظیم کنید که پهپاد 10 لیتر سم را در یک هکتار زمین خالی کند، این قطعه این تنظیم را انجام میدهد.

دقت کنید چه نوع قطعاتی بر روی پهپاد سمپاش نصب شده است

در قسمت بالا در خصوص سیستم کنترل پرواز و قطعات مختلف آن توضیحاتی را دادیم. قطعات شماره (1)، (2)، (3)، (4)،(7) و (8) در همه پهپادهای ایرانی و مونتاژی وجود دارد. اما سنسور تنظیم کننده ارتفاع، سنسور موانع سنج از جلو، سنسور موانع سنج از عقب انتخابی است و ممکن است توسط هر یک از شرکت ها انتخاب شود و یا نشود.

ریموت کنترل پهپادهای سمپاش ایرانی و مونتاژی

یک پهپاد سمپاش نیاز به ریموت کنترل (فرستنده)، یک دیوایس یا موبایل با سیستم عامل اندروید، یک دوربین و نورافکن و یک گیرنده دارد. مدل های مختلفی برای ریموت کنترل های پهپادهای سمپاش ایرانی و مونتاژی استفاده می شود. دو مدل بالا متداول ترین ریموت کنترل ها در این پهپادها هستند.

ریموت کنترل T12 تولید شرکت SKYDROID ساده بدون صفحه نمایش

این ریموت کنترل نمونه ارزان قیمتی برای انتخاب توسط شرکت های ایرانی برای پهپادهای سمپاش تولیدی و مونتاژی شان است. مدل T10 یک ریموت ساده است و شما باید حتما از موبایل و گوشی خود بر روی این ریموت استفاده کنید. این ریموت با شماره (10) در تصویر مشخص است.

این ریموت معمولا با دوربین شماره (13) بر روی پهپاد نصب می شود.

ریموت کنترل هوشمند H12 تولید شرکت SKYDROID با صفحه نمایش و سیستم عامل اندروید

این ریموت کنترل که نام آن H12 است یک ریموت هوشمند و به اصطلاح اسمارت است که دارای صفحه نمایش و سیستم عامل اندروید است. درواقع یک گوشی اندرویدی بر روی این ریموت کنترل نصب شده است. این ریموت کنترل گران تر از نمونه قبلی است.

دقت کنید چه ریموت کنترلی بر روی پهپاد شما وجود دارد

قطعا ریموت کنترل H12 ریموت کنترل بهتری ست و به طبع پهپادی که دارای این ریموت است گران تر است.

قطعات شماره (11) و (16) گیرنده ریموت کنترل هستند که بر روی پهپاد نصب می شوند.
همچنین قطعه شماره (15) ماژول یکپارچه نورافکن و دوربین دید از جلو پهپاد است که بر روی پهپاد نصب می شوند.

پمپ پهپاد سمپاش Hobbywing
پمپ پهپاد سمپاش Hobbywing

پمپ پهپادهای سمپاش ایرانی و مونتاژی

در پهپادهای ایرانی معمولا از پمپ شرکت Hobbywing استفاده می شود. پمپ محلول داخل تانک را به نازل ها می رساند. معمولا از پمپ های 5 لیتری برای پهپادهای سمپاش 10 لیتری و از پمپ های 8 لیتری برای پهپادهای سمپاش 20 و 30 لیتری استفاده می شود.

نازل میکرونر یا centrifugal پایه نازل همراه مغزی نازل های تی جت پهپاد سمپاش
نازل میکرونر یا centrifugal (سمت راست) پایه نازل همراه مغزی نازل های تی جت (سمت چپ)

بر روی پهپاد چه نوع نازلی نصب شده است؟ تی جت یا میکرونر

شما باید بدانید بر روی پهپاد چه نوع نازلی نصب شده است؟ آیا این نازل میکرونر یا centrifugal است یا پایه نازل همراه با مغزی نازل های تی جت (Teejet) است. تعداد نازل ها بر روی پهپاد چند عدد است و در صورتی که از نازل های Teejet استفاده می شود چه نوع نازلی است؟ نازل دارای دهانه پلاستیکی است یا فلزی؟ آیا اصلی است یا غیر اصلی

تصویر نازل های اصلی Teejet نارنجی با دهانه فلزی نازل های پلاستیکی غیر اصلی پهپاد سمپاش
تصویر نازل های اصلی Teejet نارنجی با دهانه فلزی (سمت راست) نازل های پلاستیکی غیر اصلی (سمت چپ)
ماژول نقشه برداری دقیق یا JIYI AB Position یا JIYI Waypoint یا JIYI Hand Held GPS

ماژول AB Position JIYI یا Waypoint JIYI یا Hand Held GPS JIYI

برای اینکه یک زمین کشاورزی را سمپاشی کنید، برخی اوقات نیاز است دور تا دور مرز زمین کشاورزی را با در دست گرفتن ریموت کنترل قدم بزنید. در واقع در داخل ریموت کنترل یک GPS قرار داده شده است. این GPS موقعیت و مرز زمین را ذخیره کرده و پهپاد به صورت دقیق بر روی همان موقعیت و مرز تعیین شده پرواز کرده و سمپاشی می کند.

اما در بیشتر اوقات دیده شده با اینکه به کمک GPS داخلی ریموت کنترل این مرز مشخص می شود ولی پهپاد از مرز زمین بیرون می رود. برای اینکه دقت نقشه برداری و برداشت موقعیت و مرز زمین در حد سانتی متر شود ماژولی به نام ماژول نقشه برداری دقیق یا JIYI AB Position یا JIYI Waypoint یا JIYI Hand Held GPS وجود دارد که با خرید و تهیه آن می توانید مرز زمین کشاورزی را با دقت سانتی متر تعیین کنید و پهپاد دقیقا بر روی آن مرز و در محدوده داخلی آن پرواز کند.

دقت کنید آیا ماژول JIYI AB Position یا JIYI Waypoint یا JIYI Hand Held GPS بر روی کیت پهپاد شما وجود دارد؟

این ماژول در حدود 10 میلیون تومان است در هنگام خرید پهپاد سمپاش ایرانی یا مونتاژی دقت کنید این ماژول بر روی کیت پهپاد شما وجود دارد یا خیر.

باتری پهپاد سمپاش ایرانی یا مونتاژی
باتری پهپاد سمپاش ایرانی یا مونتاژی

باتری پهپاد سمپاش ایرانی و مونتاژی

شرکت های ایرانی سازنده پهپاد کشاورزی و سمپاش معمولا از باتری های شرکت grepow و برند Tattu بر روی پهپادهای سمپاش خود استفاده می کنند. باتری شماره (19) یک باتری ساده (غیر هوشمند) فاقد برد BMS است. دو باتری به شماره های 18 و 17 باتری های هوشمند (اسمارت) دارای برد BMS هستند.

BMS باتری به چه معنی است؟

Battery Management System به معنی سیستم مدیریت باتری (BMS) یک جزء و بخش هوشمند از یک باتری است که مسئولیت نظارت و مدیریت پیشرفته باتری را برعهده دارد. BMS در واقع مغز باتری است و نقش مهمی در سطوح ایمنی، عملکرد، نرخ شارژ و طول عمر آن دارد.

باتری شماره (18) یک باتری 12 سلولی با ظرفیت 22 آمپر است که معمولا بر روی پهپادهای 10 لیتری نصب می شود. باتری شماره (17) یک باتری 14 سلولی 22000 میلی آمپر ساعتی است که بر روی پهپادهای 20 لیتری نصب می شود.

مهم است بدانید بر روی پهپاد چند باتری و از چه نوعی است؟

در زمان خرید باید سوال کنید که بر روی کیت پهپاد تحویلی چند باتری و از چه نوعی است. طبیعی است هر چه تعداد باتری های موجود بر روی کیت بیشتر باشد قیمت کیت پهپاد بیشتر است. هر عدد باتری قیمت قابل توجهی دارد. وجود و عدم وجود باتری، قیمت کل کیت پهپاد را به صورت قابل توجه کم یا زیاد می کند.

باتری اسمارت دارای BMS از باتری های ساده به مراتب گران تر، بهتر و ایمن تر است.

شارژر PC3000H با قابلیت شارژ 4 باتری
شارژر PC3000H با قابلیت شارژ 4 باتری

شارژر پهپاد سمپاش ایرانی و مونتاژی

معمولا شارژ انتخاب شده برای پهپادهای سمپاش ایرانی و مونتاژی از برند SKYRC است. این شرکت چندین مدل شارژر دارد. شارژرهای این شرکت به دو نوع هوشمند و غیر هوشمند تقسیم بندی می شود. انتخاب شارژرهای هوشمند برای پهپادهای سمپاش توصیه می شود.

در شارژر یک پهپاد سمپاش بررسی سه فاکتور مهم است:
1. وات یا قدرت شارژر
2. چند کاناله بودن (قابلیت شارژ همزمان چند باتری)
3. هوشمند بودن

بهترین شارژر این شرکت شارژر PC3000H نام دارد که یک شارژر 3000 وات (قدرت شارژر) و 4 کاناله است. یعنی به صورت همزمان 4 باتری را شارژ می کند. ما شارژر PC1500 هم در تولیدات این شرکت داریم که قدرت آن 1500 وات و دو کاناله یعنی قابلیت شارژ همزمان 2 باتری را دارد.

دقت کنید بر روی کیت شما چه شارژری وجود دارد. انتخاب هر یک از مدل های اشاره شده قیمت کیت نهایی پهپاد شما را کاهش یا افزایش می دهد.

آیا پهپاد سمپاش ایرانی داریم؟

ما در این مقاله سعی کردیم واقعیت حاکم بر حوزه پهپادهای سمپاش که با نام ایرانی و مونتاژی به فروش می رسد را بازگو نماییم. از سوی دیگر انتظار بیش از این نباید از رشد و توسعه این صنعت یعنی صنعت پهپادهای غیر نظامی ایرانی و تولیدی در ایران داشت.

این صنعت در سالهای اولیه خود بسر می برد و از سوی دیگر سرمایه گذاری بر روی آن انجام نگرفته است و شرکتهای فعال در این حوزه، معمولا شرکت های کوچک و نوپایی هستند. در حال حاضر بهتر است در توصیف تولیدات این حوزه در کشور، نام مونتاژ و پهپادهای سمپاش مونتاژی را به جای پهپاد تولیدی ایرانی برگزینیم.

خلاصه سوالات در خرید یک پهپاد سمپاش ایرانی یا مونتاژی

 1. بدنه پهپاد سمپاش از چه نوعی است؟ قدیمی با ساختار یکپارچه یا جدید با ساختار ماژولار و قطعه به قطعه
 2. ساختار بدنه آیا از نوع جدید با مخزن کشویی از قسمت فوقانی است یا از نوع قدیمی با مخزن ثابت در مرکز و زیر پهپاد است؟
 3. چه نوع موتوری بر روی پهپاد نصب شده است؟ آیا نوع موتورها از نوع یکپارچه آماده همراه با اسپیدکنترل، ملخ و دسته موتور است؟
 4. بر روی پهپاد چه نوع فلایت کنترلی قرار دارد؟
 5. آیا سنسورهای موانع سنج جلو و عقب همراه با سنسور تنظیم ارتفاع بر روی پهپاد نصب است؟
 6. ریموت کنترل پهپاد از چه نوعی است؟ هوشمند دارای صفحه نمایش است یا فاقد نمایشگر است؟
 7. آیا ماژول نقشه برداری دقیق بر روی پهپاد وجود دارد؟
 8. چند عدد باتری بر روی کیت پهپاد است و نوع و مدل آن چیست؟
 9. شارژر پهپاد از چه نوعی است؟ قدرت آن چقدر است و چند کاناله است؟
 10. چه نوع نازلی بر روی پهپاد نصب شده است؟ چه تعداد؟
 11. چه نوع پمپی بر روی پهپاد نصب است؟

این مقاله ادامه دارد …

پهپاد سمپاش آسمان

پهپاد سمپاش آسمان دارای ایرفریم جدید با قابلیت نصب باتری و مخزن از قسمت فوقانی به صورت کشویی است. این پهپاد دارای سنسورهای موانع سنج، سنسور تنظیم ارتفاع، ریموت کنترل هوشمند با نرم افزار فارسی، ۴ عدد باتری هوشمند، شارژر ۳۰۰۰ وات است که در ۳ ظرفیت ۱۰ و ۲۰ و ۳۰ لیتری از سوی شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان تولید می شود.

خرید و قیمت پهپاد سمپاش آسمان

پهپاد سمپاش آسمان در سه ظرفیت 10 و 20 و 30 لیتری

بعد از توضیحات مفصل بالا، یکی از بهترین تولیدات در این زمینه پهپادهای سمپاش آسمان است که در سه ظرفیت 10 و 20 و 30 لیتری از سوی شرکت نگاه آسمان تولید می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این محصول لینک های زیر را ببینید.

توضیحات کامل محصول
مدل های مختلف
پکیج و قیمت محصول

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.nauav.ir/?p=3536
اشتراک گذاری:
نگاه آسمان
نگاه آسمان اولین مجتمع تولیدی، آموزشی و خدماتی در حوزه پهپاد تجاری و صنعتی در کشور است. این شرکت از سال 1388 در این صنعت نوظهور در حال فعالیت است.
مطالب بیشتر

نظرات

4 نظر در مورد راهنمای خرید پهپاد سمپاش ایرانی و مونتاژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  ممنون از مطالب مفید سایت شما
  در حال حاضر اگر قصد خرید پهپاد سمپاش را داشته باشیم و بخواهیم وارد این حوزه شویم از کجا شروع کنیم؟ چه دستگاهی بخریم؟ لطفا در این خصوص راهنمایی کنید. ممنونم

  21

  1. سلام وقت بخیر
   در حال حاضر می توانید پهپاد سمپاش آسمان که از فریم G620 شرکت EFT ساخته شده است خرید نمایید.
   دیگر پهپادهای موجود در بازار کشور که قیمت های بالاتری دارد TOPXGUN و XAG و HD540 است.

   19

 2. ممنونم از اطلاعات مفید
  بعد از مطالعه این مقاله با شما آشنا شدم. پهپاد سمپاش آسمان را در تبریز دارم و خدا رو شکر در حال فعالیت هستم. ممنون از مدیریت نگاه آسمان

  19