ضرورت نصب ماژول RTK در پهپاد سمپاش

977 بازدید
نصب ماژول RTK بر روی پهپاد سمپاش

در بسیاری از پهپادهای تولیدی توسط کمپانی های بزرگ دنیا در حوزه کشاورزی، دو آنتن استوانه ای شکل در قسمت جلو پهپاد دیده می شود. این آنتن ها مربوط به ماژول RTK پهپاد بوده و نوع آن آنتن های اسپیرال یا مارپیچ و یا Helix است.

آنتن اسپیرال Spiral ماژول RTK پهپاد سمپاش
آنتن اسپیرال Spiral ماژول RTK پهپاد سمپاش

یک پهپاد دارای یک یا دو سنسور magnetometer مغناطیس سنج برای اندازه گیری میدان های مغناطیسی و در نتیجه تشخیص جهت جلو و دماغه پهپاد است. زمانی که پهپادی را از یک مکانی به مکان دیگر انتقال می دهیم، میدان های مغناطیسی نیز تغییر می کند. سنسور magnetometer یا مغناطیس سنج برای اندازه گیری میدان و در نتیجه تشخیص جهت نیاز به تنظیم یا به اصطلاح کالیبره دارد.

برای انجام کالیبره قطب نما یا Compass شما باید پهپاد را برای انجام تنظیم یا کالیبره دوباره سنسور مغناطیس سنج به جهات مختلف بچرخانید. معمولا در پهپادهای سایز کوچک در حوزه تصویربرداری و نقشه برداری این کالیبره به آسانی قبل از پرواز انجام می شود.

فرآیند کالیبره کامپس و قطب نما در انواع پهپادها

ولی در پهپادهای سمپاش با ظرفیت بالا به دلیل ابعاد بزرگ و وزن بالا، کالیبره کامپس یا قطب نما مشکل است.

کالیبره کامپس و قطب نما در پهپاد سمپاش

در پهپادهایی که دارای ماژول RTK است دیگر نیازی به کالیبره قطب نما یا کامپس ندارید یا بهتر است بگوییم نیاز به کالیبره قطب نما در این پهپادها به حداقل می رسد.

در این پهپادها تشخیص جهت پهپاد مستقل از سنسور مغناطیس سنج یا magnetometer صورت می گیرد و پهپاد جهت صحیح دماغه و جلو خود را از طریق ارتباط ماهواره ای و سیگنال های دریافتی تشخیص می دهد.

از سوی دیگر پهپادها در فضاهای مختلفی پرواز می کنند برای مثال ممکن است پهپادها را در نزدیکی دکل های فشار قوی و خطوط یا کابل های انتقال برق پرواز دهید. به دلیل وجود میدان های مغناطیسی در این فضاها و تاثیر پذیری سنسور مغناطیس سنج، ممکن است تشخیص جهت در پهپادها دچار اختلال و در نتیجه پرواز پهپاد با مشکل روبرو شود.

پهپادهایی که دارای ماژول RTK هستند، تشخیص جهت و دماغه خود را مستقلا از سنسور مغناطیس سنج انجام خواهند داد. در نتیجه میدان های مغناطیسی موجود در محیط تاثیری بر روی پرواز این پهپادها نخواهند داشت.

پرواز پهپاد سمپاش در نزدیکی دکل های فشار قوی برق و خطوط انتقال نیرو

نصب ماژول RTK بر روی پهپادهای سمپاش شرکت نگاه آسمان

در مجموعه تولیدی و خدمات پهپادی نگاه آسمان به تازگی بر روی پهپادهای 20 و 30 لیتری تولیدی از ماژول RTK برای ارتقاء ایمنی پرواز استفاده شده است. پهپاد N20 RTK مدل بروز شده N20 است که ماژول RTK بر روی آن نصب شده است. معمولا قیمت پهپادهایی که ماژول RTK در آنها نصب می شود در حدود 50 تا 60 میلیون تومان بیشتر از نمونه بدون RTK است.

سفارش خرید و نصب ماژول RTK بر روی پهپاد سمپاش شما

ممکن است شما جزو آن دسته مشتریانی باشید که از پهپادهای سمپاش بدون ماژول RTK استفاده می کنید. ماژول RTK معمولا بر روی انواع پهپادهای سمپاش از نوع ایرانی و مونتاژی قابل نصب است. شما می توانید درخواست نصب این ماژول را از طریق فرم زیر به صورت آنلاین ثبت کنید. کارشناسان ما درخواست شما را بررسی کرده و با شما ارتباط خواهند گرفت.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.nauav.ir/?p=4686
اشتراک گذاری:
نگاه آسمان
نگاه آسمان اولین مجتمع تولیدی، آموزشی و خدماتی در حوزه پهپاد تجاری و صنعتی در کشور است. این شرکت از سال 1388 در این صنعت نوظهور در حال فعالیت است.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ضرورت نصب ماژول RTK در پهپاد سمپاش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.