فرم ها، شیوه نامه ها و مقررات پهپادها

5255 بازدید

قوانین و مقررات به کارگیری و استفاده از پهپادها Remotely Piloted Aircraft Regulation در قالب شیوه نامه ها و دستورالعمل های وسایل پرنده فوق سبک کنترل از راه دور غیر نظامی مختلف از سوی سازمان هواپیمایی کشوری در حال انتشار و بروزرسانی است. در این مقاله قصد داریم، تمام این شیوه نامه ها را که با اصطلاح CAD مخفف Civil Aviation Directives به معنی دستورالعمل هواپیمایی کشوری منتشر می شود را برای استفاده کاربران و استفاده کنندگان از پهپاد (انواع مختلف هلی شات، مولتی روتورها، کوادکوپترها و …) در این صفحه قرار دهیم. معمولا در ادامه نام هر CAD شماره ای نیز قرار داده شده است.

نکته: هلی شات اصطلاح غلط رایج در این حوزه است. می توانید از عبارت دوربین پرنده یا تجهیزات تصویربرداری هوایی یا مولتی روتورهای تصویربرداری یا ربات های پرنده فیلمبرداری نیز به جای آن استفاده نمایید.

امروزه استفاده از پرنده‌‌های هدایت پذیر از دور (پهپادها ) و ملاحظات نظارتی مربوطه، یک موضوع رو به توسعه برای عموم مردم و ارائه دهندگان برخی خدمات و مراجع نظارتی و حاکمیتی در کشور هستند.

از آنجا که موضوع پهپادها دارای جنبه‌های مختلف ایمنی عمومی، ایمنی هوانوردی، حریم خصوصی، امنیت، بازرگانی و غیره است، تعیین الزامات حاکم بر پهپاد به صورت مجزا و جداگانه توسط هر یک از مراجع متولی موضوعات، باعث سردرگمی ذینفعان خواهد شد. بنابراین با توجه به ماهیت این وسایل و آثار مهمی که می توانند بر هوانوردی کشور بگذارند، سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان مرجعی که الزامات را به صورت یکپارچه منتشر و در دسترس عموم قرار می دهد، انتخاب شده است. بدیهی است که بخش قابل توجهی از این الزامات توسط مراجعی به غیر از سازمان هواپیمایی کشوری تعیین شده و جهت اطلاع‌رسانی به عموم در اختیار سازمان هواپیمایی کشوری قرار گرفته‌است.

مطابق با قانون اصلاح ماده ۵ قانون هواپیمایی کشوری (مصوب تیر ماه ۱۳۲۸) و آیین نامه مدیریت و ساماندهی وسایل پرنده فوق سبک غیرنظامی مصوب ۲۴/۰۵/۱۳۸۶ هیأت محترم وزیران و دستورالعمل شماره ۵۲ و ۱۹۰۴۶ مورخه ۲۵/۰۴/۱۳۹۹ شورای امنیت کشور (ساماندهی چگونگی بکارگیری پهپادها با کاربرد غیرنظامی)، این سند به عنوان شیوه‌نامه اجرایی آیین نامه مذکور و به منظور نظارت بر فعالیت کلیه بهره برداران،کاربران و مالکین پهپاد و عملیات پرواز این نوع از وسایل پرنده در حوزه غیرنظامی تدوین گردیده است.

عناوینتاریخ انتشار
CAD 7506۹۵/۱۰/۰۱
CAD 9002۹۷/۱۲/۰۱
CAD 9060۱۴۰۰/۰۱/۰۱
CAD 9060۱۴۰۰/۰۳/۰۱
CAD 9060 – PDFWORD۱۴۰۰/۰۸
فرم درخواست پروانه بهره برداری عملیاتی۱۴۰۰
فرم درخواست پروانه بهره برداری غیر عملیاتی ۱۴۰۰
فرم درخواست پروانه مراکز آموزشی پهپاد ۱۴۰۰
گواهینامه عملیات هوایی پهپاد ۱۴۰۰
گواهینامه غیر عملیاتی پهپاد ۱۴۰۰
گواهینامه مرکز آموزش پهپاد ۱۴۰۰

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.nauav.ir/?p=100
اشتراک گذاری:
نگاه آسمان
نگاه آسمان اولین مجتمع تولیدی، آموزشی و خدماتی در حوزه پهپاد تجاری و صنعتی در کشور است. این شرکت از سال 1388 در این صنعت نوظهور در حال فعالیت است.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد فرم ها، شیوه نامه ها و مقررات پهپادها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.